PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku
Aktualizacja na dzień 21 grudnia 2021 r.
§ 1
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910, z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166, z późn. zm.) - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19. (Dz. U. poz. 493)
- Wytyczne MEN, MZ i GIS, BE dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od
1 września 2020r.
- Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 października 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów
i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Ogólne zasady organizacji pracy
- Samorządowy Zespół Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku funkcjonuje
z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty; zgodnie
z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 października 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów
w związku z wystąpieniem stanu epidemii - Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:
- ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
- w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;
- do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych;
- Na terenie szkoły, w przestrzeniach wspólnych, uczniów i osoby zatrudnione w szkole, obowiązuje zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa.
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
w izolacji. - Po wejściu do szkoły należy zdezynfekować ręce.
- Na terenie szkoły nie można korzystać z dystrybutora wody pitnej.
- Termometry do pomiaru temperatury znajdują się w sekretariacie oraz w izolatorium.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika - kosza wyposażonego w worek. - Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są wietrzone co godzinę oraz porządkowane
i dezynfekowane co najmniej raz dziennie.
§ 3
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla rodziców i uczniów
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
w warunkach domowych. - Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić na teren szkoły.
- Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia
w odrębnym pomieszczeniu – izolatorium, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). - Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy. - Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 4
Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych
- Pracownicy Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej.
- Maseczki winny być używane w kontaktach z uczniami, rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami
z zewnątrz, maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. - Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety
i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. - W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi temperaturę.
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy),
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- Do obowiązków personelu - obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie
i dezynfekowanie, - wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
i dezynfekcja.
§ 5
Zasady funkcjonowania kuchni i stołówki
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
- Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć
i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny. - Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu.
- Na stołówce może przebywać tylko jedna grupa wraz z nauczycielem, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez uczniów do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco są odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
§ 6
Zasady i godziny przychodzenia do szkoły
- Do szkoły dziecko przyprowadza tylko jeden rodzic. W oczekiwaniu na wejście dziecka do szkoły powinien zachować odstęp 1,5 m od kolejnego rodzica/dziecka oraz rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności zgodnych z aktualna sytuacją epidemiologiczną..
- W trosce o wspólne bezpieczeństwo na czas obowiązujących obostrzeń rodzice, osoby postronne mają całkowity zakaz wchodzenia do budynku szkoły.
- W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach rodzice wchodzą do szkoły zachowując reżim sanitarny (środki ochronne: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk) oraz następujące zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m.
- Każda osoba przy wejściu na teren szkoły dezynfekuje ręce.
- Po wejściu do szkoły uczniowie przechodzą do szatni, gdzie zostawiają okrycie wierzchnie
i buty (dopóki będzie sprzyjająca pogoda, uczniowie nie są zobowiązani do zmiany obuwia). Następnie udają się na korytarz, na którym znajduje się przypisana im sala lekcyjna.
§ 7
Zasady organizacji zajęć edukacyjnych oraz dodatkowych
- Po zakończonej przerwie, uczniowie zachowując dystans 1,5 m wchodzą do sali
w maseczkach i zajmują wyznaczone miejsce. - Uczniowie na wyraźne polecenie nauczyciela mogą zdjąć maseczki.
- Podczas lekcji uczniowie nie opuszczają swoich miejsc – nie podchodzą do innych uczniów
i nauczyciela.
- Uczniowie korzystają tylko ze swoich przyborów i książek.
- Podczas lekcji uczniowie mogą spożywać posiłki za zgodą nauczyciela.
- Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
- Po zakończonej lekcji uczniowie na wyraźne polecenie nauczyciela nakładają maseczki
i powoli wychodzą na korytarz zachowując dystans 1,5 m. - Uczeń korzystający z pisaka podczas pisania na tablicy musi zdezynfekować wcześniej ręce.
- Nauczyciel ma obowiązek zdezynfekować pisak po każdym uczniu.
- Gąbka służąca do zmywania tablicy używana jest tylko przez nauczyciela.
- Karty pracy, kartkówki, sprawdziany, testy – nauczyciel przygotowuje na dwa dni przed rozdaniem ich uczniom. Po wydrukowaniu wkłada do teczki lub koszulki z zapisem daty wydruku. Wydruki rozdaje uczniom w rękawiczkach lub po zdezynfekowaniu rąk; odbiera wypełnione przez uczniów i przez kolejne dwa dni pozostawia w teczce/koszulce na kwarantannie. Następnie sprawdza, wkłada do teczki/koszulki i po dwóch dniach kwarantanny może oddać uczniowi zachowując zasady reżimu sanitarnego. Zeszyty, ćwiczenia, prace pisemne nauczyciel sprawdza na miejscu w szkole z zachowaniem należytych zasad ochrony osobistej.
- W miarę możliwości zaleca się ograniczanie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów.
§ 8
Zasady organizacji przerw dla klas I – III
- Uczniowie po dzwonku na przerwę wychodzą na korytarz. Mają obowiązek założenia maseczki ochronnej. W maseczkach opuszczają salę lekcyjną. Maseczkę uczniowie noszą do momentu powrotu do sali lekcyjnej i zajęcia swojego miejsca.
- Nauczyciel wychodząc z sali otwiera w niej okna.
- Uczniowie nie przemieszczają się bez szczególnej potrzeby po szkole - zobowiązani są również do zachowania dystansu społecznego w każdej przestrzeni szkoły.
- Podczas przerw uczniowie zobowiązani są do przebywania w okolicy swojej sali.
- Nauczyciel dyżurujący w czasie przerwy, w miarę możliwości, dba o zachowywanie dystansu między uczniami.
- Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych nauczyciel wychodzi z uczniami na zewnątrz budynku szkoły.
- Nauczyciel przypomina uczniom, aby w czasie wspólnej przerwy uczniowie skorzystali
z toalety oraz dokładnie umyli ręce. - Podczas przerwy nauczyciel schodzi z uczniami na śniadanie na jadalnię, po wcześniejszym po uzgodnieniu godziny przyjścia z paniami pracującymi w kuchni. Uczniowie na jadalni zachowują wyznaczone zasady reżimu sanitarnego.
- Nauczyciel zwraca uwagę, żeby uczniowie podczas posiłku nie dzielili się jedzeniem lub nie pili z tej samej butelki.
§ 9
Zasady zachowania uczniów klas IV – VIII podczas przerw
- W miarę możliwości uczniowie będą spędzać przerwy na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w wyznaczonych miejscach, pod opieką nauczycieli dyżurujących.
- Uczniowie po dzwonku na przerwę mają obowiązek założenia maseczki ochronnej.
W maseczkach opuszczają salę lekcyjną. Maseczkę uczniowie noszą do momentu powrotu do sali lekcyjnej i zajęcia swojego miejsca. - Uczniowie nie przemieszczają się bez szczególnej potrzeby po szkole - zobowiązani są również do zachowania dystansu społecznego w każdej przestrzeni szkoły.
- Uczniowie korzystają z toalety na piętrze, na którym mają zajęcia. W toalecie dzieci zachowują od siebie dystans społeczny. Uczniowie nie mogą częstować się jedzeniem
i piciem. - Na przerwę uczniowie zabierają ze sobą tylko i wyłącznie niezbędne rzeczy.
- Uczniowie powinni regularnie myć ręce wodą z mydłem, po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem , po skorzystaniu z toalety.
- Uczniowie nie grupują się, unikają kontaktu osobistego ze sobą, mogą tylko i wyłącznie dotykać swoich przedmiotów.
- Schodząc po schodach powinni zachowywać między sobą dystans społeczny.
- Nie wolno biegać, krzyczeć na korytarzu.
§ 10
Zasady zachowania na jadalni
- Pracownik obsługi kuchni przed przystąpieniem do wydawania w jadalni obiadów, śniadań dla uczniów, przechodzi procedurę higienicznego mycia rąk i dezynfekcji środkiem zgodnie z instrukcją mycia lub dezynfekcji rąk. Stosuje środki ochrony osobistej w postaci rękawiczek jednorazowych i maseczki zgodnie z instrukcją zakładania
i zdejmowania maseczki i rękawic jednorazowych. - Uczniowie klas I-III pod opieką nauczyciela schodzą na jadalnię, aby zjeść posiłek.
- Uczniowie klas IV-VII samodzielnie schodzą na wyznaczonych przerwach na jadalnię, aby zjeść posiłek.
- Uczniowie przed posiłkiem myją ręce w łazience przy użyciu mydła zgodnie z instrukcją mycia rąk.
- Uczniowie ściągają maseczkę tylko po zajęciu wyznaczonego miejsca przy stoliku
i chowają. - Na jadalni uczniowie zajmują miejsca obok kolegów z klasy.
- Uczniowie mający ustawiają się w kolejce przed okienkiem z zachowaniem dystansu 1,5 m.
- Uczniowie nie mogą dzielić się jedzeniem i piciem.
- Nauczyciel dyżurujący na jadalni czuwa nad przestrzeganiem obowiązujących zasad.
- Uczniowie mają obowiązek stosowania się do poleceń nauczyciela dyżurującego.
- Po spożyciu posiłku zakłada maseczkę i odnosi naczynia w odpowiednie miejsce,
z zachowanym odpowiednim dystansem od innego ucznia. - Pracownik obsługi szkoły, wyznaczony przez dyrektora myje i dezynfekuje stoły po posiłkach zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji.
§11
Zasady zachowania bezpieczeństwa podczas zajęć świetlicowych
Organizacja pracy:
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.
- Godziny pracy świetlicy wynikają z informacji zebranych od rodziców.
- Na zajęcia świetlicowe mogą uczęszczać wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Obowiązuje całkowity zakaz korzystania ze świetlicy dzieci, które zamieszkują wspólnie z osobą, przebywającą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie do świetlicy są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe, w maseczkach ochronnych i po zdezynfekowaniu rąk przy wejściu do szkoły.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze świetlicy nie wchodzą na teren placówki. Dzieci przychodzące/wychodzące odbierać będzie pracownik szkoły. Rodzic ma obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5m. W drodze do i ze szkoły zarówno opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu na świetlicę dostępne są instrukcje obrazkowo-instruktażowe: mycia rąk.
- Ponadto przy wejściu do świetlicy zamieszcza się informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk dostępnym płynem do dezynfekcji przez nauczycieli i dzieci .
- Zaraz po wejściu na świetlicę obowiązuje ucznia dezynfekcja rąk.
- Uczniowie wchodzą na świetlicę w maseczkach. Ściągają ją po zajęciu wyznaczonego przez nauczyciela miejsca.
- Podczas przebywania w świetlicy szkolnej nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką ochronną, należy jednak unikać dotykania oczu, nosa i ust.
- Podczas kaszlu i kichania należy zasłaniać okolice nosa i ust.
- Uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej zachowują dystans min.1,5 m od nauczyciela, innych uczniów oraz pracowników szkoły.
- Ze świetlicy, w której przebywają dzieci, usunięte zostają przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Pozostałe są dokładnie czyszczone
i dezynfekowane po zakończeniu zajęć. - Dzieci posiadają własne przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym lub w tornistrze. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami między sobą.
- Obowiązuje całkowity zakaz przynoszenia i wynoszenia zabawek i innych przedmiotów z domu i odwrotnie.
- Niedozwolone jest otwieranie i zabieranie przez dzieci rzeczy, które znajdują się w szafkach świetlicowych. Dozwolone jest jedynie korzystanie z wyznaczonych przez nauczyciela gier i zabawek, które znajdują się w pojemnikach łatwych do dezynfekcji.
- W świetlicy ograniczona jest aktywność sprzyjająca bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami. W miarę możliwości zajęcia prowadzone są na świeżym powietrzu.
- Sala świetlicy powinna być wietrzona co najmniej raz na godzinę przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa,
- Jeżeli nauczyciel zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych postępuje według procedur obowiązujących na terenie szkoły.
- Obowiązuje całkowity zakaz przebywania w świetlicy osób trzecich w żaden sposób nie powiązanych z działalnością świetlicy, a wszelkie sprawy załatwiane powinny być za pośrednictwem poczty, e-maila lub telefonicznie.
Nauczyciele prowadzący zajęcia świetlicowe z dziećmi:
- wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązujące w świetlicy w okresie epidemii w formie
pozytywnej, aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje
zachowanie; - systematycznie przypominają dzieciom zasady higieny dotyczące: mycia rąk przed
jedzeniem, po skorzystaniu z toalety oraz po powrocie z placu zabaw, umiejętnego
zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania, unikania dotykania oczu, ust; - w momencie zaobserwowania jakichkolwiek objawów chorobowych u ucznia postępują
według procedur obowiązujących na terenie szkoły.
Higiena i dezynfekcja:
- pojemnik z płynem dezynfekującym wraz z tablicą informującą o bezwzględnym obowiązku jego użycia, znajduje się przy wejściu do świetlicy szkolnej;
- pojemnik z płynem dezynfekującym do powierzchni płaskich znajduje się w miejscu niedostępnym dla uczniów, może go używać tylko nauczyciel;
- przedmioty i pudełka dezynfekowane są po zakończonych zajęciach świetlicowych;
- nauczyciele zobowiązani są do przypominania dzieciom o częstym i dokładnym myciu rąk mydłem;
- obowiązuje nakaz częstego wietrzenia pomieszczeń szczególnie po przeprowadzonej dezynfekcji, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa;
- nauczyciele zobowiązani są przestrzegać zasad szczególnej ostrożności dotyczących zabezpieczenia epidemicznego, w tym odległości 1,5 m od uczniów, nauczycieli
i pozostałych pracowników placówki.
§ 12
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Uczniowie mogą korzystać z biblioteki zgodnie z harmonogramem pracy zamieszczonym na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.
- Przed wejściem do biblioteki uczniowie dezynfekują ręce, zakładają maseczkę.
- Jednocześnie w bibliotece może przebywać 2 uczniów (jeden wypożyczający drugi oczekujący).
- Czytelnicy zamawiają książki drogą elektroniczną (e-dzienniczek) lub poprzez łącznika klasowego (lista zamówień).
- Uczniowie odbierają zamówione książki w bibliotece przy biurku.
- Uczniowie mogą przebywać w bibliotece wyłącznie w strefie dla nich przeznaczonej.
- Książki uczniowi podaje nauczyciel biblioteki.
- Uczeń nie może samodzielnie poruszać się po bibliotece, ani dokonywać samodzielnego wyboru książek.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
i zdezynfekować blat, na którym leżały książki. - Przyjęte książki odkładane są na okres 2 dni do pudełek, oznaczonych datą zwrotu.
- Przez cały pobyt w bibliotece i ICIM uczeń ma założoną maseczkę.
- Po omówieniu lektury, uczniowie zwracają książki nauczycielowi języka polskiego.
- Książki wkładane są do pudełka i odkładane na 2 dni kwarantanny.
- Uczniowie mogą korzystać z 2 stanowisk komputerowych w celach naukowych, po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem biblioteki.
- Nauczyciel biblioteki każdorazowo dezynfekuje blaty i używane stanowiska komputerowe.
- Nauczyciel co 60 minut wietrzy pomieszczenie biblioteki, dezynfekuje blaty, włączniki światła oraz klamki.
§ 13
Zasady korzystania z szatni wychowania fizycznego
- Szatnia jest otwierana i zamykana przed lekcją przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.
- Wejście do szatni regulowane jest przez nauczyciela i odbywa się w miarę możliwości
w sposób rotacyjny. - Uczniowie wchodzący do szatni powinni zdezynfekować ręce pod nadzorem nauczyciela. Ponadto obowiązują ogólne zasady higieny: mycie rąk po zajęciach, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- W szatni sportowej mogą przebywać uczniowie kończący lub rozpoczynający lekcje wychowania fizycznego pod opieką nauczyciela. Zabrania się przebywania w szatni innym osobom.
- W trakcie przebierania należy zachować, w miarę możliwości, dystans społeczny.
- Uczniowie pozostawiają rzeczy na wieszakach oznaczonych kolorową taśmą, zachowując odpowiedni dystans.
- Opuszczając szatnię uczniowie pozostawiają po sobie porządek i sprawdzają czy nie zostawili swoich rzeczy na wieszakach lub pod ławką.
§ 14
Zasady korzystania z boiska wielofunkcyjnego
- Boisko wielofunkcyjne jest obiektem szkolnym.
- Z boiska szkolnego mogą korzystać tylko uczniowie pod nadzorem nauczyciela.
- Użytkownicy mają obowiązek:
- dezynfekcji rąk przed wejściem i wyjściem z obiektu.
- ochrony podczas kichania i kaszlu oraz unikania dotykania oczu, nosa i ust,
- unikania dotyku: podawania dłoni, przybijania „ piątek” itp.
- Na boisku szkolnym może przebywać jednocześnie tylko jedna grupa.
- Osoby korzystające z boiska szkolnego zobowiązane są do przestrzegania zaleceń wydawanych przez pracowników szkoły.
- Warunkiem korzystania z obiektu jest posiadanie odpowiedniego stroju i obuwia sportowego.
- W trakcie zajęć należy zachować w miarę możliwości dystans społeczny.
- Wszystkie urządzenia znajdujące się na boisku szkolnym będą dezynfekowane przynajmniej raz dziennie.
§ 15
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby u pracownika, ucznia.
Postępowanie z pomieszczeniami, w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika
- Pracownik szkoły, który przed przyjściem do pracy zauważy u siebie objawy chorobowe, takie jak:
- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
- objawy przeziębieniowe;
- kaszel;
- duszności lub kłopoty z oddychaniem;
- bóle mięśni, ogólne zmęczenie - nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu
i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni na nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony koronawirusem.
- O wystąpieniu sytuacji opisanej w pkt 1, pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora – telefonicznie.
- Pracownik informuje następnie dyrektora o zastosowanych wobec niego zaleceniach inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca- izolatorium, wyposażonego
w maseczki, i środki do dezynfekcji. - Dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku. W stosunku do pracowników, o których mowa w pkt 4, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- Zadania określone w pkt 6, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- W stosunku do osób, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt
z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z uczniami i ich nauczycielami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. - W przypadku zauważenia u ucznia przebywającego w szkole objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, nauczyciel zgłasza ten fakt dyrektorowi
i niezwłocznie informuje telefonicznie rodzica, (w przypadku ucznia niepełnoletniego)
o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły. - W przypadku wystąpienia u ucznia niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odprowadzony do przygotowanego wcześniej miejsca -izolatorium, wyposażonego w maseczki , termometr i środki do dezynfekcji.
- Odizolowany uczeń cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę, w rękawiczki jednorazowe, fartuch z długim rękawem oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców.
- Dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi uczeń miał kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).
- Zadania określone w pkt 15, wykonuje pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę uczniów i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie.
- W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt
z uczniem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z uczniami i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. - O zaistniałej sytuacji dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba, informuje indywidualnie rodziców innych uczniów, którzy mieli kontakt z uczniem podejrzanym
o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka. - Rodzice ucznia podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora szkoły, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia ucznia koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno- epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych
z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym. - W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora szkoły, zaś dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno- epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, a także w celu umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażeniem koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych, z wykorzystaniem telefonów prywatnych pracowników – za ich zgodą.
§ 16
Zasady zwalniania z obowiązku zakrywania ust i nosa przez uczniów w szkole
Z obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie szkoły mogą być zwolnieni uczniowie, którzy mają zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające
z niewydolnością oddechową lub krążenia, a także osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument, które potwierdzają:- zaburzenia psychiczne,
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa.
W celu uzyskania zgody na zwolnienie ucznia z obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie szkoły, rodzic zobowiązany jest dostarczyć aktualne zaświadczenie lub aktualny dokument potwierdzający w/w schorzenie oraz zwrócić się z wnioskiem do dyrektora. Wniosek może być przesłany w formie wiadomości poprzez dziennik Librus.
Rodzic zainteresowany otrzymaniem zaświadczenia powinien zwrócić się do lekarza, który może je wystawić, jeśli stwierdzi taką potrzebę (podobnie w sprawie wyjaśnienia wątpliwości co do aktualności już posiadanego). Należy też pamiętać, że zamiast zaświadczenia lekarskiego można posiadać inny dokument potwierdzający wskazane w przepisach schorzenia - legitymację osoby z niepełnosprawnością lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie jednostek chorobowych wskazanych powyżej (tj. zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia).
Dyrektor powiadamia wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi o zwolnieniu ucznia
z obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie szkoły.§17
Postanowienia końcowe
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie Samorządowego Zespołu Szkół nr 1
im. A. Mickiewicza w Chełmku, przesłana jako wiadomość w dzienniku elektronicznym do nauczycieli oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły. - Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
Aktualizacja: 21 grudnia 2021 roku
z-ca dyrektora SZS nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku
Beata Pawluśkiewicz