• Biblioteka

7.30 – 12.30, 13.30 – 14.30

• ZNAJDZIESZ MNIE

W BIBLIOTECE…

To hasło promujące XVIII Tydzień Bibliotek, które obchodzimy od 8 do 15 maja.

Biblioteka jest miejscem, w którym dużo zależy od ciebie. Można to odnieść do fizycznej obecności w bibliotece oraz do działalności bibliotek on-line. Dziś spróbuję odczarować naszą szkolną bibliotekę.

Biblioteka to „ nie świątynia książek”. Bibliotekę tworzą nie tylko zgromadzone w niej zbiory. Bibliotekę tworzą ludzie – wy moi drodzy czytelnicy. To wy decydujecie o tym, że wszystko czego szukacie tutaj znajdujecie: wiedzę, dobrą muzykę, spokój, przyjaźń, przygodę.

Biblioteka jest miejscem przyjaznym uczniom.

Oto propozycje działań dla chętnych:

• 8-15 maja - Zgaduj – Zgadula – na tablicy informacyjnej biblioteki (nr 5) ukryta jest zagadka. Odszukaj i postępuj zgodnie z instrukcją.
          • 8-15 maja - Konkurs plastyczny na Logo biblioteki szkolnej.
          • 14 maja- początek akcji czytelniczej: Bilet powrotny do biblioteki.

Małgorzata Piwowarczyk

•       23kwietnia

• Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady.

•  Jeżycjada – to powieść Małgorzaty Musierowicz. Składa się z 23 tomów. Opowiada o losach rodziny Borejków i ich przyjaciół. Nazwa tej serii książek dla młodzieży wywodzi się od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce.

0. Małomówny i rodzina (1975)
            1. Szósta klepka (1977)
            2. Kłamczucha (1979)
            3. Kwiat kalafiora (1981)
            4. Ida sierpniowa (1981)
            5. Opium w rosole (1985)
            6. Brulion Bebe B. (1990)
            7. Noelka (1992)
            8. Pulpecja (1993)
            9. Dziecko piątku (1993)
            10. Nutria i Nerwus (1995)
            11. Córka Robrojka (1996)
            12. Imieniny (1998)
            13. Tygrys i Róża (1999)
            14. Kalamburka (2001)
            15. Język Trolli (2004)
            16. Żaba (2005)
            17. Czarna polewka (2006)
            18. Sprężyna (2008)
            19. McDusia (2012)
            20. Wnuczka do orzechów (2014)
            21. Feblik (2015)
            22. Ciotka Zgryzotka (2018)
            23. Chucherko.

Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach fascynującej rodziny – w Jeżycjadzie znajdujemy wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść jest przepełniona emocjami, przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne – i to jest jej siła, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

Jeżycjada uczy, a czego?- zapraszam na krótki filmik pani Joli Szymańskiej.

Szkolna biblioteka posiada w swoich zbiorach w/w serię oraz książki stanowiące jej uzupełnienie: Łasuch literacki – zbiór przepisów rodziny Borejków oraz  Na Jowisza – uzupełniam Jeżycjadę.

Zapraszam do lektury!

Małgorzata Piwowarczyk

• "Zakochaj się w... czytaniu"

• W dniu 12-go lutego uczniowie klas I – III wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo: „ Walentynki  z książką”. Uczniowie losowali serduszka z numerkiem, a następnie szukali dużego kolorowego serca oraz książki, która ukryta była pod wylosowanym numerem. Książka – niespodzianka, z nią też można świetnie się bawić i milo spędzić czas. Zabawa dała wiele radości i uśmiechu na twarz małych czytelników.                                                                                                                                                                                                                        M. Piwowarczyk

• Pasowanie na czytelnika biblioteki klasa 1A

• 29 stycznia odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników. Uczniowie wysłuchali przeczytanego opowiadania Pawła Beręsewicza o przygodach w bibliotece, odpowiadali na zagadki.
            Na pamiątkę uroczystości czytelnicy otrzymali dyplomy oraz książkę : „ Pierwsze abecadło” + dodatki wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „ Mała książka – wielki człowiek”.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Małgorzata Piwowarczyk i Magdalena Grygiel

• Dzień Misia

• „ Proszę Państwa, oto miś.

Miś jest bardzo grzeczny dziś”
                                                                              Jan Brzechwa

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Misia.  Grupy przedszkolne oraz klasy I-III obejrzały prezentację. Dla starszych klas  biblioteka szkolna ogłosiła na swoim kanale wyzwanie pod hasłem : „Pokaż, co czytasz swojemu misiowi”.
                            Wyzwanie podjęła uczennica klasy 4 a – Lena. Przesłała zdjęcie, na którym widzimy jej przyjaciela –dużego, puchatego misia, który wsłuchuje się w tekst książki czytanej przez dziewczynkę. Jak można zauważyć jest to lektura szkolna
            pt.: „Akademia Pana Klekasa”- Jana Brzechwy.
                            Gratuluję! Dziękuję za podjęcia wyzwania.

M. Piwowarczyk