• ZBIERAMY LATARKI DLA DZIECI Z UKRAINY

     • Fundacja Uniters organizuje akcję zbierania 4,5 miliona latarek dla 4,5 miliona dzieci w Ukrainie.

      Ciemne schrony, brak prądu w domu, szkole, przedszkolu ze względu na bombardowania, ciemne korytarze, nieoświetlone ulice i klatki schodowe to rzeczywistość ukraińskich dzieci. Wszystkie boją się ciemności, dlatego razem podarujmy im światło – namiastkę poczucia bezpieczeństwa. Ta symboliczna latarka rozproszy ciemność i strach. Będzie przypomnieniem, że cały świat jest                       z ukraińskimi dziećmi.

      Fundacja Uniters zawiezie zebrane latarki na Ukrainę, wolontariusze pojadą wszędzie tam, gdzie są dzieci.

      W pomoc logistyczną akcji zaangażował się Związek Ochotniczych Straży Pożarnych .

      OFIAROWANE LATARKI Z BATERIAMI BĘDĄ ZBIERAĆ WOLOTARIUSZE PROJEKTU „MIEĆ WYOBRAŻNIĘ MIŁOSIERDZIA”  W DNIU 2 MARCA 2023 R. 

       

     • Zajęcia rozwijające z przyrody

     • Uczniowie klasy 3a w ramach zajęć rozwijających z przyrody wykonywali makiety na temat ,,Warstwowej budowy lasu". Uczniowie pracowali w grupach. Byli bardzo zaangażowani. Praca sprawiła im wiele radości i satysfakcji.

     • Program Stypendialny Horyzonty

     • Zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty
      i ucz się w wybranym liceum lub technikum w Polsce!

       

      Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

      • Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek. 
      • Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
      • Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy certyfikujące.
      • Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
      • Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

      Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC.

      Poniżej lista szkół, z którymi współpracujemy w województwie małopolskim:

      • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
      • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
      • Technikum Łączności Nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie

      Rekrutacja startuje 15 lutego i trwa do 31 marca! Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

      ***

      Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich. 

      Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 18 szkołach średnich w całej Polsce.

      Program prowadzony jest w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

       

     • Tłusty czwartek

     • Ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim.

      Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw.

      Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one  nieco inaczej niż obecnie – w środku miały ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem  i powodzeniem.

      ​​​​​​​​​​​​

      W naszym przedszkolu i szkole w tłusty czwartek, każdy otrzymał pysznego pączka ze słodkim nadzieniem różanym.

      Atrakcje zapewniła Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy.