• "PROGRAM DLA SZKÓŁ"

     • Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
      Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
      Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.

      Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
      Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

      • świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
      • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
      • soki owocowe, warzywne oraz owocowo - warzywne.

      Owoce i warzywa dostarczane naszym podopiecznym w ramach programu spełniają wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych.


      W naszej szkole w roku szkolnym 2023/24 w programie biorą udział uczniowie klas I-V. 

      Koordynatorem programu jest mgr Agata Juszyńska

     • Moc sadzonek – Akcja z okazji sprzątania świata

     • Drodzy Rodzice i Uczniowie, jak co roku we wrześniu organizowana jest akcja sprzątania świata. Z tej okazji Zapraszam Wszystkich do wzięcia udziału w Akcji ,,Moc sadzonek”. Akcja jest dobrowolna tylko dla chętnych,  rozpoczyna się 29 września i kończy 20 października. Zachęcamy do przynoszenia sadzonek wieloletnich, które na stałe zagoszczą na terenach wokół naszej szkoły. Bardzo prosimy o podpisanie nazwy sadzonki. Mile widziane różne krzewy typu: cyprys, krzewy iglaste, budleja, ognik, bukszpan, lawenda, karłowe odmiany berberysów itp.

      Symboliczne przyniesienie sadzonki drzew i krzewów przypomni  nam wszystkim o odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię. Rośliny będą nie tylko ozdobą, ale także ,,filtrem" powietrza przy naszej szkole. Mogą również stanowić doskonałe obiekty do obserwacji przyrodniczych uczniów. 

      Podpisane sadzonki proszę składać przy wejściu do szkoły w odpowiednim wskazanym przez nauczyciela miejscu.

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

     • Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

     • 27 września to data szczególna w historii Polski, jest ona symbolicznym początkiem organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi. Tego dnia w oblężonej Warszawie, tuż przed kapitulacją miasta, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski (SZP), która w listopadzie przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku w Armię Krajową, której komendantem głównym został gen. Stefan „Grot” Rowecki.  Dziś obchodzimy rocznicę  powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

      Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej, a nawet światowej, z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II RP oraz zakres prowadzonych w konspiracji prac. PPP nie ograniczało się do bieżącej walki z okupantami, ale prowadziło także w szerokim zakresie prace przygotowawcze na okres „przełomu” (powstania powszechnego) oraz na okres powojenny. Bardzo duży nacisk położono na akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach od szkół podstawowych po uniwersytety.

      Pamięć o tym państwie nie może być dla nas reliktem historii. Ten rozdział naszych dziejów powinien trwale zapisać się w naszej pamięci. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia jeden z największych polskich powodów do dumy.

     • Wycieczka klasy 7 do FUNZEUM

     • Dnia 25.09.2023 uczniowie klasy 7a udali się do Gliwic do FUNZEUM, gdzie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych przeznaczonych dla pasjonatów fotografii i mediów społecznościowych. Warsztaty obejmowały część teoretyczną i praktyczną. Uczestnicy poznali szczyptę historii fotografii, ciekawostki i przydatne techniki podnoszące jakość wykonywanych zdjęć jedynie przy użyciu telefonu komórkowego. W dalszej części wycieczki uczniowie miło spędzili czas w strefie zabawy znajdującej się w muzeum światła i koloru.

     • Narodowe Czytanie 2023 r.

     •      Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcje Narodowe Czytanie. Jej celem jest promowanie dzieł klasyki literatury polskiej.
      W sobotę 9 września chętni uczniowie z klasy VII aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu czytając  lekturę „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej wraz z Biblioteką Publiczną MOKSiR w Chełmku.
            11-go września słowami Adama Mickiewicza „(…) do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych, szeroko na błękitnym Niemnem rozciągnionych” nauczycielka biblioteki przywitała przybyłych na tę uroczystość  Gości, dyrekcję szkoły oraz uczniów. Zgromadzeni wysłuchali interpretacji fragmentów lektury „Nad Niemnem”
       w wykonaniu gości. Akcja pod patronatem prezydenta RP połączyła w naszej szkole: pokolenia – wokół kultury i tradycji. Całość uświetniła piękna dekoracja, stół  i wspomnienia z łezką w oku, na tle cichej muzyki filmowej.
         Dziękujemy za udział: księdzu proboszczowi Bogdanowi Brodowskiemu, pani Danucie Helbin z zespołu Chełmkowianki, pani Urszuli Bialik – Dyrektor Biblioteki Publicznej MOKSiR w Chełmku, emerytowanej nauczycielce – pani Dorocie Orzanie, radnej starego miasta – pani Agnieszce Radwańskiej oraz przedstawicielowi policji – panu Krystianowi Szostkowi.

       

      Agnieszka Krzyściak- Kalemba
      Małgorzata Piwowarczyk

     • Dzień Kropki

     • 15 września z okazji Dnia Kropki w naszej szkole rozpoczął się projekt pt.: „Odkrywamy talenty”. Chętni uczniowie w tym dniu ubrani byli w kropki. Był to dzień kreatywności w przedszkolu i szkole. Odbyły się gry i zabawy ruchowe oraz zabawy plastyczne w salach i na korytarzach szkolnych. Nauczyciel biblioteki odczytał przedszkolakom i uczniom książkę zatytułowaną „Kropka”. W rozmowie z uczniami podkreślono rolę nauczyciela, który zachęca i motywuje (bohatera/ uczniów) do pokonywania trudności. Nauczyciela, który wspiera i pomaga, który dodaje skrzydeł, by latać… dlatego też, nauczyciele w tym dniu założyli kolorowe pelerynki supermocy, którymi pod koniec roku szkolnego zamienią się z uczniami, a najzdolniejsi uczniowie zaprezentują się podczas „talent show”.

       

      Samorząd Uczniowski

      i Kółko Biblioteczne
       

     • DZIECI BEZPIECZNE W DRODZE DO SZKOŁY

     • Każdego roku, gdy kończą się wakacje, a najmłodsi idą do szkoły, policjanci na terenie całego kraju ruszają ze szczególną misją - uczą dzieci jak bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, a potem wrócić do domu.
      Na początku roku szkolnego 2023/24 funkcjonariusze z pobliskiego komisariatu odwiedzili uczniów naszej szkoły przeprowadzając z dziećmi zajęcia – wszystko po to, by wyrobić wśród nich prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić  im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły.

      Do zwiększenia bezpieczeństwa uczniów na drodze włączyła się również dyrektor szkoły pani Agnieszka Krzyściak- Kalemba wyposażając uczniów w elementy odblaskowe.

      Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Policjanci przypominają, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

        Dajmy też dzieciom przykład jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

       

     •  MOBILNE STREFY CISZY W NASZEJ SZKOLE

     •        Szanowni Rodzice  Drodzy Uczniowie!                              

             

                  W szkolnej bibliotece powstała strefa relaksu, w której podczas przerw oraz w razie potrzeby będzie można odprężyć się, odizolować się od nadmiaru bodźców, hałasu, wyciszyć się, wylogować z tzw. „życia on-line”,  pobyć sam ze sobą tu i teraz.To przestrzeń stworzona dla Was drodzy uczniowie i  z myślą o waszym bezpieczeństwie i zdrowiu. Mobilne Strefy Ciszy – powstały w oparciu o program „Balance Place” autorstwa Wioletty Matusiak. Mobilne Strefy Ciszy - to wykonane z filcu „domki” (dynie), które ze względu na właściwości filcu, mają dać poczucie bezpieczeństwa, wyciszenia i złapania balansu. Bo każdyz nas jest inny. Inaczej przeżywamy emocje i sytuacje dnia codziennego. Bądźmy wobec siebie życzliwi i wyrozumiali.

                                                                                                        Małgorzata Piwowarczyk –   nauczyciel bibliotekarz

       

     • Pasowanie na ucznia

     • Dnia 4 września w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość- ,,Pasowanie na ucznia”. Było to bardzo ważne wydarzenie dla nowych uczniów oraz ich rodziców.

      Każde dziecko uważnie słuchało przemowy pani Dyrektor oraz swoich wychowawczyń.

      Aktu pasowania dokonała Dyrektor szkoły pani Agnieszka Krzyściak- Kalemba. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Samorządowego Zespołu Szkół nr 1. im. A. Mickiewicza w Chełmku.

      W celu uczczenia wyjątkowego dnia uczniowie otrzymali dyplomy oraz rogi ze słodkościami.

      Po zakończonej części oficjalnej, uczniowie klasy pierwszych  wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami udali się do swoich nowych sal.

      Uczniom klas pierwszych życzymy samych sukcesów oraz radosnych chwil!