• Program Promocji Zdrowia "Żyj Zdrowo"

• Program Promocji Zdrowia „Żyj Zdrowo” dla SZS nr 1 w Chełmku, w roku 2021 zrealizowany został na wszystkich poziomach edukacyjnych, w całym procesie dydaktyczno - wychowawczym przez całą społeczność szkolną(klasy od I-VIII). Program w swoim zakresie obejmował następujące działy:

-Profilaktyka uzależnień-,,Nie pal przy mnie proszę”

-Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej ,,Bieg po zdrowie,”

- Program edukacyjny ,,Trzymaj Formę”.

-Program:,, Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

- Program profilaktyki palenia tytoniu ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”.

-Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Cel główny:

-Promowanie zdrowego żywienia.

-Motywowanie oraz wspieranie uczniów w dbałości o zdrowie i w zapobieganiu chorobom.

Szkoła promująca zdrowie zwiększa możliwości młodych ludzi do podejmowania działań i dokonywania zmian. Jest miejscem, w którym młodzi ludzie pracując razem z nauczycielami i innymi osobami, mogą osiągnąć sukces. Wzmacnianie młodych ludzi, wspieranie ich wizji i idei, umożliwia im wpływ na ich życie i warunki życia".

Nauczyciele w każdej klasie przeprowadzali zajęcia na w/w temat. Zajęcia były bardzo interesujące. Odbywały się pokazy, pogadanki , prezentacje multimedialne, filmiki edukacyjne. Uczniowie brali udział w dyskusji. Każda klasa wykonała prace plastyczne oraz plakaty związane z tematyką. Wykonano również gazetkę szkolną.

• Wybierz Superbohatera lub Superbohaterkę

• WYBIERAMY POLKĘ - SUPERBOHATERKĘ LUB POLAKA - SUPERBOHATERA

Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty prezentujące sylwetki wspaniałych Polek i Polaków. Dowiedzmy się czego dokonali, co było dla nich ważne, jakie wyjątkowe moce i talenty zdecydowały o wielkości i sukcesie następujących BOHATERÓW: Maria Skłodowska-Curie, Aleksandra Szczerbińska, Karolina Lanckorońska, Tadeusz Kasprzycki, Martyna Wojciechowska, Agata Mróz, Zofia Stryjeńska, Matylda Getter, Jerzy Owsiak,  Jgnacy Paderewski, Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Wanda Rutkiewicz.

Dnia 16.11.2021 r. w naszej szkole odbyło się głosowanie na Superbohatera lub Superbohaterkę. Każdy uczeń mógł oddać głos na swojego faworyta.

Ogłoszenie wyników głosowania:

Superbohater: Jan Paweł II

Superbohaterka: Maria Skłodowska Curie

• Wycieczka do Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau

• 29 października 2021 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau.  Mieli okazję zapoznać się  z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni, popełnionych na Polakach, Romach i innych narodach.  W ramach programu Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz wzięli udział w zajęciach organizowanych w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Spotkania obejmowały tematykę:  Los jednostki w obozie  oraz  Los dzieci i młodocianych w obozie i prowadzone były w formie warsztatowej w oparciu o dokumenty, fotografie  i relacje świadków tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w tym nazistowskim obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej.

• Bądź bezpieczny w sieci

• Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu – w domu, pracy, szkole. Zawsze i wszędzie!

Cyberprzemocy jest coraz więcej, więc uczymy się jej przeciwdziałać.

Podczas kilku zajęć uczniowie klas trzecich utrwalali wiedzę  o cyberprzemocy, rozmawiali o zasadach odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Poznawali zagrożenia płynące z użytkowania technologii komunikacyjnych. Rozmawiali na temat nietykiety.  Oglądali filmy „Edukacja prawna – cyberprzemoc” , „Poznaj bezpieczny Internet. Sieciaki.pl” oraz „Internet! Cyberprzemoc cz.1, 2 i 3”.

Drogi Rodzicu.
            - Pamiętaj, że przemoc, której dzieci doświadczają w Internecie, jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego, mających miejsce w szkole lub klasie. Jednak, w odróżnieniu od tradycyjnej przemocy rówieśniczej, cyberprzemoc może mieć poważniejsze konsekwencje dla osoby doświadczającej przemocy – z uwagi na znacznie ograniczoną możliwość obrony.

- Rozmawiaj, o tym co dzieje się w Internecie.
            - Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji,

gdy ktoś jest nękany on-line.

- Jeśli masz młodsze dziecko, pamiętaj o programach kontroli rodzicielskiej, które pomogą zabezpieczyć je przed potencjalnie szkodliwymi treściami i kontaktami.

Skutki doświadczania cyberprzemocy zostają z dziećmi na bardzo długo.

Dlatego tak ważne, aby dziecko nie zostało z tym samo.

Agata Juszyńska

Maria Piotrowska

• Małopolska Noc Naukowców

• W dniu 24 września 2021 roku uczniowie klas 8 wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców
            w Krakowie. Wycieczka oprócz tego, że odbywana w późnych godzinach wieczornych, obfitowała w wiele innych atrakcji. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń - parku edukacyjnego, w którym rządzi zwłaszcza fizyka. Zachwyt uczestników wzbudziła przede wszystkim sama możliwość wykonywania doświadczeń i obserwacji eksperymentów. Drugim punktem wyjazdu były warsztaty i pokazy na Uniwersytecie Rolniczym o tematyce weterynarii.

Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.