• PROGRAM PROFILAKTYCZNY „GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW”

• Lekcje, które mogą ratować życie

Nasza szkoła bierze udział w  pilotażowym programie profilaktycznym „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA, który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.

Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych przez specjalistów scenariuszy.

Cele Programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”:

• przygotowanie dzieci i młodzieży do rozmowy o towarzyszą umiejętności rozpoznania czterech podstawowych emocji i określenia własnych potrzeb;
            • budowanie samoświadomości i dobrostanu wśród osób uczniowskich;
            • normalizacja tematu sięgania po specjalistyczną pomoc (każde dziecko otrzyma informację, gdzie i w jaki sposób może szukać pomocy);
            • zaopatrzenie dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów i wychowawców w narzędzia, dzięki którym udzielanie komuś i osobiste korzystanie z pomocy będzie prostsze;
            • profilaktyka dotycząca zachowań autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży;
            • edukacja i działania profilaktyczne.
          • Wycieczka do Wielkiej Fabryki Elfów w Katowicach- klasa 1a oraz 1b

• Dnia 12 grudnia uczniowie klasy 1a i 1b wraz z Paniami  wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Katowic do Wielej Fabryki Elfów. Celem wycieczki było spotkanie z Mikołajem oraz dekorowanie bombek.

Na początku uczniowie wraz z Elfami wyruszyli w podróż po Wielkiej Fabryce w celu odnalezienia przespisu na świąteczne pierniczki. W trakcie ponad 2 godzinnej zabawy  odnajdywały poszczególne składniki, by na koniec dowiedzieć się co jest potrzebne do ich wykonania oraz jak należy to zrobić. Następne zadanie jakie mieli do wykonania nasi uczniowie to dekorowanie bombki według własnego pomysłu. Po skończonych warsztatach na uczniow czekała niespodzianka- spotkanie ze Świętym Mikołajem.  Czas w Wielkiej Fabryce Elfów upłynął wszystkim bardzo szybko. W drodze powrotnej uczniowie dzielili się ze sobą swoimi przeżyciami.

• Kreatyność uczniów klasy 1a i 1b

• W tym tygodniu uczniowie klasy 1a oraz 1b wykazali się zdolnościami manualnymi oraz pomysłowością wykonując kukiełkę z przyniesionych materiałów. Każdy uczeń miał inny, niepowtarzalny pomysł na swoją pracę. Zajęcia wyzwoliły u wszystkich wielkie pokłady kreatywności, a sami uczniowie byli zaskoczeni efektami własnej pracy.

• Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

• 5 grudnia

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucjąz dnia 17 grudnia 1985 roku i od tej pory obchodzone corocznie 5 grudnia.

Celem jego obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie, docenienie ich wrażliwości na potrzeby innych, trudu i zaangażowania w niesienie dobrowolnej, bezinteresownej i wynikającej z potrzeby serca pomocy.

O wolontariacie we współczesnym rozumieniu zaczęto w Polsce mówić od początku lat 90- tych. Powstało wtedy w Warszawie pierwsze w Polsce Centrum Wolontariatu, gdzie została sformułowana definicja „współczesnego” wolontariatu w następującym brzmieniu: Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Ta pierwsza definicja z biegiem lat nic nie straciła na swojej wartości i nadal jest aktualna.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składamy wszystkim Wolontariuszom najserdeczniejsze życzenia –

satysfakcji z podejmowanych działań, wytrwałości,

dużo radości z  bezinteresownego pomagania

i zapału do podejmowania kolejnych wyzwań.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnego Koła PCK

Lucyna Kuligowska i Wioletta Glandys

• Ubieranie klasowej choinki w klasie 1b

• 1 grudnia uczniowie klasy 1b ubierali klasową choinkę. Każdy uczeń z niecierpliwością czekał na swoją kolej, by zawiesić na gałązkach świątecznego drzewka przyniesione do szkoły bombki, gwiazdki, łańcuchy, światełka oraz inne  ozdoby.  Wspólne wieszanie ozdób na choince sprawiło uczniom wiele radości.

Ubrana choinka wygląda prześlicznie, a w naszej sali zapanował świąteczny, bajkowy nastrój.

• Wycieczka do Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświecimiu na spektakl ,,Piękna i Bestia"- klasa 1a, 1b, 2a, 2b

• 30 listopada uczniowie z klasy: 1a, 1b, 2a, 2b wybrali się wraz z Paniami wychowawczyniami na wycieczkę do Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu na spektakl teatralny  pt.:,,Piękna i Bestia". Wspaniali aktorzy, dekoracja, muzyka oraz piękne kostiumy przyciągały uwagę uczniów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Każdy uczeń z  zaciekawieniem oglądał przedstawienie. Po skończonej sztuce nasi widzowie pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do szkoły.