• Nowości w bibliotece

•        Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, dzięki wsparciu Fundacji Powszechnego Czytania i  udziale w akcji „Książka chroni” biblioteka szkolna  otrzymała książeczki w języku angielskim i ukraińskim. Znajdzie się coś dla młodszych i troszkę starszych.
                 Czytanie książek w języku obcym ma wiele korzyści – uczniowie: poszerzają zasób słownictwa, poznają nowe wyrażenia i zwroty, przyswajają gramatykę.
                     Zachęcam do przygody z książką obcojęzyczną.

Darczyńcom bardzo dziękuję za wsparcie i dary  a uczniów zapraszam do korzystania ze zbiorów.

Małgorzata Piwowarczyk

• ZBIERAMY LATARKI DLA DZIECI Z UKRAINY

• Fundacja Uniters organizuje akcję zbierania 4,5 miliona latarek dla 4,5 miliona dzieci w Ukrainie.

Ciemne schrony, brak prądu w domu, szkole, przedszkolu ze względu na bombardowania, ciemne korytarze, nieoświetlone ulice i klatki schodowe to rzeczywistość ukraińskich dzieci. Wszystkie boją się ciemności, dlatego razem podarujmy im światło – namiastkę poczucia bezpieczeństwa. Ta symboliczna latarka rozproszy ciemność i strach. Będzie przypomnieniem, że cały świat jest                       z ukraińskimi dziećmi.

Fundacja Uniters zawiezie zebrane latarki na Ukrainę, wolontariusze pojadą wszędzie tam, gdzie są dzieci.

W pomoc logistyczną akcji zaangażował się Związek Ochotniczych Straży Pożarnych .

OFIAROWANE LATARKI Z BATERIAMI BĘDĄ ZBIERAĆ WOLOTARIUSZE PROJEKTU „MIEĆ WYOBRAŻNIĘ MIŁOSIERDZIA”  W DNIU 2 MARCA 2023 R.

• Zajęcia rozwijające z przyrody

• Uczniowie klasy 3a w ramach zajęć rozwijających z przyrody wykonywali makiety na temat ,,Warstwowej budowy lasu". Uczniowie pracowali w grupach. Byli bardzo zaangażowani. Praca sprawiła im wiele radości i satysfakcji.

• Program Stypendialny Horyzonty

• Zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty
            i ucz się w wybranym liceum lub technikum w Polsce!

Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

• Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.
            • Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
            • Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy certyfikujące.
            • Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
            • Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC.

Poniżej lista szkół, z którymi współpracujemy w województwie małopolskim:

• V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
            • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
            • Technikum Łączności Nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie

Rekrutacja startuje 15 lutego i trwa do 31 marca! Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

***

Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich.

Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 18 szkołach średnich w całej Polsce.

Program prowadzony jest w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

• Tłusty czwartek

• Ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim.

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one  nieco inaczej niż obecnie – w środku miały ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem  i powodzeniem.

​​​​​​​​​​​​

W naszym przedszkolu i szkole w tłusty czwartek, każdy otrzymał pysznego pączka ze słodkim nadzieniem różanym.

Atrakcje zapewniła Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy.