• Konkurs wiedzy o Europie

• Samorząd Uczniowski w miesiącu maju zorganizował Tydzień Europejski.

W klasie szóstej i siódmej oraz klasach ósmych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili konkurs wiedzy dotyczący krajów Europy. Uczniowie mogli pochwalić się wiedzą dotyczącą historii, geografii i kultury starego kontynentu, a także znajomością języka angielskiego i niemieckiego.

• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

• Książka, myśl, słowo, uczucie, czyn... Wszystko razem stanowi dopiero człowieka.

Józef Ignacy Kraszewski

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich społeczność szkolna uczestniczyła w akcji pt.: „Siejemy nasionko czytelnictwa”. Jej celem była promocja czytelnictwa. Nauczyciel bibliotekarz opowiedział uczniom historię święta książki oraz omówił symbolikę czerwonej róży. Zaprezentował książkę obrazkową – teatrzyk kamishibei pt.: „Pinokio”, a na świetlicy „Rzepkę” – Juliana Tuwima. Podejmując wyzwanie „siania nasionka czytelnictwa” uczniowie wykonywali ekologiczne doniczki, wysiewali nasionko i nazywali je. Było dużo zabawy i uśmiechu na twarzach dzieci. Musimy pamiętać, że każde nasionko musimy pielęgnować.

M. Piwowarczyk

• REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PRZEDSZKOLA

na rok szkolny 2023/2024

od 04.05.2023 r. - 11.05.2023 r. do godz. 15.00

można składać WNIOSKI O PRZYJĘCIE dziecka do Przedszkola Samorządowego nr 1 w Chełmku  wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

Dokumenty można pobrać  ze strony internetowej

www.szkola1chelmek.pl

Informację można uzyskać pod numerem tel. 33/ 846-11-04 lub 669 560 430

Rekrutacja uzupełniająca będzie przebiegała na wolne miejsca, z zastosowaniem odpowiednich zasad oraz kryteriów jak w rekrutacji zasadniczej.

Dokumenty do pobrania:

• Uczniowie „Jedynki” dbają o Ziemię!

• W ramach gminnych obchodów „Tygodnia dla Ziemi” nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej  „Posprzątaj z nami Małopolskę 2023” oraz do ogólnopolskiego projektu „Sprzątamy dla Polski”.

20 kwietnia uczniowie klas czwartych, trzeciej i siódmej szkoły podstawowej wzięli udział w zbiorowym sprzątaniu  śmieci, które zaległy na terenie Wzgórza Skała.

Do akcji  włączyły się również pracownice Urzędu Miasta Chełmek, pani Anna Prasol i pani Karolina Bogacz, które razem z dziećmi oczyszczały tereny zielone z nieczystości.

Naszym gościom serdecznie dziękujemy za pomoc oraz słodki poczęstunek.

Pamiętajmy, że celem takich akcji jest nie tylko troska o środowisko naturalne swojej najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postaw odpowiedzialności za naszą planetę.

• Akcja Posprzataj z nami Małopolskę!

• Dnia 18 kwietnia 2023 uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników Urzedu Miasta w Chełmku w ramach akcji POSPRZATAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ! 2023. Prawidłowa segregacja śmieci, dbanie o najbliższe otoczenie,tak aby nasze miasto było czystym miejscem do odpoczynku - to główne tematy poruszane podczas spotkania. W ramach akcji posadzono również kilka drzew, które będą zdobić teren otaczający naszą szkołę.

• Zajęcia wakacyjne

• Świetlica Środowiskowa w Chełmku w okresie wakacyjnym

będzie czynna od 26 czerwca 2023 do 28 lipca 2023 r.

w godzinach od 7:00 do 15:00.

W siedzibie świetlicy środowiskowej przy ul. Brzozowej 9 w Chełmku oraz na stronie www.swietlicachelmek.pl  znajdują się karty zapisowe, które należy wypełnić i zwrócić bezpośrednio do kierownika jednostki w dniach od 20 kwietnia do 21 kwietnia 2023 r. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Dzieci, które przyjdą z kartami dopiero na pierwsze zajęcia, mogą nie być przyjęte z powodu braku miejsc.

Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu (33) 846-10-25 lub 731635138

• Dzień Pamięci Zbrodni Katyńskiej

• "Pamięci mojego Ojca Gustawa Szpilewskiego i Jego Kolegów żołnierskiej doli”

Przyszliśmy do Was tu,

Autor: Halina Młyńczak

PAMIĘTAMY!!!

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

83 lata temu z rozkazu najwyższych władz ZSRR w Charkowie, Katyniu, Smoleńsku  i Twerze sowieccy zbrodniarze zgładzili prawie 22 tysiące polskich jeńców: oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, urzędników i innych przedstawicieli polskiej inteligencji.

13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego oraz pracowników innych służb mundurowych na terenie ZSRR.

Zbrodnia Katyńska jest dziś uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. W komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie wówczas potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając  ją „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy, a ofiary zostały pochowane w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje i w Charkowie.

14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.